detail_img

22-04-2014

Bugün Orta Afrikada yaşayan binlerce masum müslüman, silahlı çetelerin acımasız ve sistematik saldırıları ve tehditleri sonucunda sadece Müslüman olduğu için katledilip, işkencelere maruz kalıyor. Camilerinin yakılıp, ev ve iş yerlerinin yağmalandığı Orta Afrika Cumhuriyetinde olaylar sonucunda 1 milyondan fazla insan mülteci konumuna düşürülmüştür.


Yaşadıkları yerlerde çeteler tarafından hayati tehlikeye maruz kalan müslüman halk çareyi kaçmakta bulmuştur. Evlerini terk etmek zorunda kalan insanlar daha güvenli bölgelere hatta komşu ülkere sıığınmak zorunda kalmıştır. Bu kaçış başka bir dramı netice vererek gittikleri bölgelerde hayati ihtiyaçlardan yoksun kampların oluşmasına sebep olmuş ve bu insanlık dramı yaşanmaya devam etmiştir. Bu kamplardaki mültecilerin ihtiyaçları STK’lar tarafından tedarik edilmeye çalışılmaktadır.


Bununla birlikte bu coğrafyanın uzak bir bölgede olması yardımların ulaşmasını hem zorlaştırmakta hem de maliyetini oldukça arttırmaktadır. 2 ay sonra başlayacak olan yağmur mevsiminin hem mültecilerin hayatını hem de insani yardım kuruluşlarının yardım organizasyonlarını olumsuz bir şekilde etkileyeceği kesin gibidir.


Uluslararası toplumların seyirci kaldığı, müdahale eden Fransanın ise seyirci kalmanın da ötesinde yanlı tutumu neticesinde yapılan zulüm daha da içinden çıkılmaz bir hale gelmiştir.


İnsayi Yardım Platformu koordinatörlüğünde bölgedeki kamplara yönelik bir çalışma başlatılmış bulunmaktadır. Türkiyeden bölgeye acil olarak tıbbi malzeme, ilaç, gıda, barınma malzemeleri gibi acil ihtiyaç duyulan yardımlar ulaştırılmaya çalışılmaktadır. Hayrât İnsani Yardım Derneği olarak Orta Afirka Cumhuriyeti içinde ve çevre ülkelere sığınan mülteci konumundaki insanlara acil olarak ilaç, tıbbi malzeme, gıda, giyim ve barınma gibi yardım malzemeleri tedarik edilmeye çalışılmaktadır.


Bu haberleri incelediniz mi?

16-12-2021
Kasım Ayında Neler Yaptık?

İyilikle geçen Kasım ayında ihtiyaç sahiplerinin yüzlerinde tebessüme vesile olduk.

Devamını Oku
28-03-2017
"Eğitime İhtiyaçları Var" Projemizde Hız Kesmiyoruz

"Eğitime İhtiyaçları Var" Projemizde Hız Kesmiyoruz

Devamını Oku
07-04-2015
Suriye’ye 111. Tır

111 Kuvvetinde ve Kıymetindeki Yardım Tırımız Dualarla Hareket Etti.

Devamını Oku