detail_img

07-02-2022

38 milyon nüfuslu Afganistan’da, 18.8 milyon kişi acil gıdaya ihtiyaç duymakta. Hususen çocukların soğuk hava şartlarıyla birlikte daha ziyade yardıma muhtaç duruma geldikleri tespit edilmiştir. Yüz binlerce sivil, ülkenin farklı bölgelerine göç ederken yetkililer de gıda stoğunun ay sonunda biteceği uyarısını yapmaktalar. Yapılan araştırmalara göre Afganistan nüfusunun %71'i acil yardım bekliyor.


İşte bu yardım talebine aziz milletimiz tarihte olduğu gibi yine misyonuna yakışır nitelikte icabet etti. Derneğimizin de aralarında bulunduğu 10 sivil toplum kuruluşu AFAD ve İçişleri Bakanlığının koordinesiyle mazlum Afgan halkına ulaştırılmak üzere İyilik Trenleri harekete geçirildi. 15-20 günde bir gidecek olan bu trenler, yardıma muhtaç Afgan halkının ihtiyaç duyduğu insani yardım malzemelerini oraya ulaştırmak üzere vazife yapacak. Bakü-Tiflis-Kars hattından sonra Güney Hat olarak isimlendirilen İstanbul-Tahran-İslamabad hattını takip edecek olan trenlerin ilki geçtiğimiz günlerde tarihi Ankara Garı’nın 1. Peronundan törenle uğurlandı. Törene derneğimizin ve yardıma iştirak eden diğer sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle birlikte İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş teşrif ettiler.


Gıda, giyim, battaniye, sağlık ve hijyen malzemeleri başta olmak üzere 710 acil ihtiyaç ürününden müteşekkil 750 ton yardımı Afganistan’a ulaştıracak olan tren, 47 vagondan oluşuyor. İran, Türkmenistan ve Afganistan parkurlarında 4 bin 168 kilometre yol kat edip 16 günde Afganistan’a ulaşması beklenen İyilik Trenlerinin ilkinin 9 Şubat’ta ihtiyaç sahiplerine ulaşacağı tahmin ediliyor. Desteklerini esirgemeyen hayırseverlerimize teşekkür ediyoruz.

Bu haberleri incelediniz mi?

15-05-2024
Nisan Ayında Neler Yaptık?

Hayrat Yardım olarak Nisan ayında insani yardım faaliyetlerimizi sürdürdük.

Devamını Oku
15-10-2015
Gelecek Nesiller Kur’an ile Yetişiyor

90 adet Kuran Gebze Yücel Boru Fen Lisesi öğrencilerine hediye edildi.

Devamını Oku
07-07-2014
İstanbul’daki 20 Ailenin Kapısını Ramazan Bereketi Çaldı

İstanbul’daki 20 Ailenin Kapısını Ramazan Bereketi Çaldı

Devamını Oku